Artık Her Köyün Bir “Vatandaş Mustafası” Var

 
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde HES’ lerin ilk sözü edilmeye başlandığında karşı çıkan birkaç kişi-Güneysu için söylüyorum- firmaların gönüllü avukatları tarafından her türlü hakarete maruz kalıyordu. “Karşıysan elektrik kullanma.” “Köyüne yatırım yapıyorlar sen karşı çıkıyorsun.” “Siz siyaset yapıyorsunuz.” gibi daha bir çok fütursuzca söylenen sözler.
23/07/2010 – 12:49
 
Ceyhun KALENDER / Handüzü Yaylası

Bu gün gelinen noktaya baktığımızda bambaşka bir durum söz konusudur. O gün bir elin parmaklarını geçmeyen duyarlı vatandaşlar, bugün yüzlerle hatta binlerle ifade ediliyor. Artık her vadinin, her derenin, her köyün bir Vatandaş Mustafa’sı olduğu gibi Gürgen Köyü’nün de bir Vatandaş Mustafa’sı Var. Ancak bu vatandaşın sadece ismi farklı;Vatandaş İsmail Dayı.  

Özellikle son zamanlarda tepkiler üzerine sıkışan firmaların, vatandaşı yanına çekebilmek için yaptığı vaatlere kananlara inat, ilerlemiş yaşına rağmen, her ne pahasına olursa olsun derelerimizin kurumasına izin vermeyeceğiz, diyen İsmail Dayı (İsmail BALTACI) bu kararlı tavrıyla da gençlere örnek oluyor. Gürgen Enerji’ye ait Han Gürgen Regülatörü ve HES projesi ÇED bilgilendirme toplantısında, Vatandaş İsmail ve diğer çevrecilerin tepkisi üzerine toplantı yapılamamış ve proje askıya alınmıştı. Ayrıca her gün bu dere boyunca nöbet bekleyen Vatandaş İsmail, kendisini derelerle o derece özdeşleştirmiş ki, “Suyumuzu alırlarsa hayatımızı almış olurlar. Bu durumda bu köyde yaşamanın benim için bir anlamı yok. Gelecek nesillere karşı suç işlemiş oluruz ve bunun hesabını da Yüce Allah bizden sorar.” diyerek kararlılığını ortaya koymaktadır. 

Güneysu’da bu derece duyarlı insanların olması, bu derede planlanan HES’ lerin amacına ulaşamayacağını göstermektedir. Rize İdare Mahkemesinin iki HES’ le ilgili verdiği yürütmeyi durdurmanın yanında, deneme üretimine başlamış olan Kale HES ile  proje aşamasında olan Ada HES ve diğerlerine karşı Güneysu Çevre Platformu tarafından yeni davalar açılarak, Güneysu Vadisinin asla bir HES çöplüğüne dönüştürülmesine izin verilmeyecektir. Güneysu’nun HES’ lerle değil, yayla turizmiyle doğal güzellikleriyle, sosyal ve kültürel başarılarıyla gündeme gelmesi gerekiyor. Bu gün çevresel etkileriyle turizmi bitiren, toplumu ayrıştırarak önemli sosyal sorunlara sebep olan, ileride toplumun kültürü ve yaşam tarzı üzerinde önemli tahribatlar yapacak olan bu HES hastalığının toplumun bünyesinden ve  gündeminden bir an önce çıkarılması ülkemizin hayrına olacaktır. Geçen gün köye giderken arabaya aldığım bir ilköğretim öğrencisi bana Asa Enerjinin kuruttuğu dereyi göstererek, “Abi bu dere bir daha akmayacak mı?” demişti. Sadece “Maalesef” diyebildim. Evet, Dünya var olalı bu dere akıyor, ama bir daha hiç akmayacaktır! Bu da sanırım vicdan sahibi her insana yeter. Saygılar sunarım. 21.07.2010 

Ceyhun KALENDER, ceyhunkalender1972@hotmail.com

Kültür Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği
      GÜNEYSU ÇEVRE PLATFORMU

http://www.kackargazetesi.com/haber_detay.php?haber_id=4370
http://www.handuzu.org.tr/yazilar.php?id=63

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: