Sarı Yazmalılara Bir Destek de Bartın Platformu’ndan – LOÇ VADİSİ

“Amasra’ya’ yapılacak bir termik santralin çevreye, insan sağlığına ve Bartın ekonomisine zararlı olacağını düşünen kurum ve kişileri bir araya getiren” Bartın PLATFORMU çalışmalarına devam ediyor. Platforma, 11 Temmuz’da Hopa’dan yola çıkıp “KARADENİZ YAŞAM YOLCULUĞU” başlatan, Sinop’ta Nükleer’e, Gerze’de Termik Santrale, LOÇ’ta HESlere hayır diyen “Karadeniz İsyandadır Platformu” ile “Cide LOÇ Vadisi Koruma Platformu” üyeleri 25 Temmuz’da yolculuğun son durağı olan Amasra’da sarı yazmaları ile destek vermişti.

Cide’de LOÇ Vadisinde yürüyen HES (Hidroelektrik Santral) karşıtı çalışmalar santralin yapılacağı bölgede kurulan çadırlarda, bölgede yaşamı savunan, suyuna sahip çıkan, kültürüne sahip çıkan yöre halkı ve destekçileri ile sürüyor. 7-8 Ağustos 2010 tarihinde Bartın PLATFORMU üyeleri de TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi’nden gelen heyet ile birlikte “Bu Su, Bu Toprak, Bu Vadi, Bu Yaşam Bizim. LOÇ Vadisi Yok Olmasın!” dediler.

Hafta sonu LOÇ Vadisinde yürüyen yaşama sahip çıkma nöbetine Bartın ve Amasra’dan Platform bileşenleri katıldılar. Grubu Cide’de Cide LOÇ Vadisi Koruma Platformu üyeleri Erdinç Ay, Uğur Gürsoy ve Zafer Kecin karşıladı. LOÇ Vadisine hakim bir noktadan yapılacak HES projesi ile ortaya çıkacak tahribata yakından şahit olan Bartın Platformu üyeleri daha sonra çadırlı kamp alanına yerleştiler. Alanda konukları Karadeniz İsyandadır Platformu (KİP) üyeleri ile LOÇ’lular karşıladı.

Proje üzerine görüşmelerle süren nöbet 8 Ağustos Pazar günü alan gezileri ile devam etti. LOÇ Vadisinde yürüyen HES çalışması için ÇED olumlu raporu alınması ardından dava açılmıştı. Davaya müdahil olan Peyzaj Mimarları Odası adına yetkililerle görüşmek isteyen PMO Genel Sekreteri Redife Kolçak şantiye alanından sorumlu kimseyi göremediklerini, alanda yürüyen çalışmanın usule uygun olmadığını Karadeniz İsyandadır Platformu üyelerinden Avukat Davut Erkan ile tutanak altına aldı.

Bartın PLATFORMU Batı Karadeniz’de yaşamı savunan, yaşamın devamlılığı için mücadele eden her platformun yanında olup, bölgenin doğal değerlerinin bozulmasına neden olacak her türlü girişimin karşısındadır. Bartın PLATFORMU LOÇ Vadisinde yürüyen mücadelenin destekçisidir. Platform, benzer HES projeleri Bartın bölgesinde de vatandaşın arazisini elinden almak, vatandaşın suyuna ortak olmak istediğinde olan tüm girişimlerin karşısında dimdik duracaktır. Su en doğal bir yaşam ve insanlık hakkıdır, satılamaz, ticarileştirilemez.

Yaşasın LOÇ Vadisi mücadelesi, yaşasın yaşamı savunanların haklı birliktelikleri.

Bartın PLATFORMU

http://bartin.info/GoHab.asp?id=9408

http://www.bartinplatformu.org/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: