ORYA ENERJİ (ÜMRAN BORU) Loçluları darp etti, elektrik-telefon tellerini koparıp iletişimi kesti

Tapulu arazisine iş makinelerinin girmesine izin vermeyen Loç Halkı bugün ORYA ENERJİ (ÜMRAN BORU) özel güvenliği tarafından darp edildi. Firma Loç Vadisiyle iletişimi kesmek için elektrik tellerini ile telefon tellerini kesti ve jandarmayı halka karşı kullanıyor.. Yetkililer ise seyretmeye devam ediyor…

Hafta sonu Loç köylüleri dereye girerek iş makinalarının derede çalışmasını engellemesinden sonra çalışmalarına ara vermiş olan şirket bugün özel güvenlik elemanlarını da önüne alarak dereye girmeye çalıştı.Yaklaşık 15 kişiden oluşan Loç köylüleri iş makinelerinin önünde çıkarak iş makinelerinin çalışma alanına girmesini engellemesi üzerine özel güvenlik elemanları köylülerin üzerine yürüdü.Yaşanan kavga sonucunda fenalaşan yaşlı teyze ve amcalar köye ambulansın gelmesi ile Cide’ye hastaneye kaldırıldı.Köylerinde HES yapılmasını engellemeye kararlı olan köy halkı her sabah iş makinelerinin önüne çıkmaya kararlı gözüküyor. Özellikle yaşlıların korkusuzca iş makinelarinin önüne atlaması ve özel güvenliğin acımasızca bunların üstüne yürümesi bölgedeki tansiyonun azalmayacağını gösteriyor.

Hidroelektrik Santral Yapılmak istenen ve bunun için de dozerlerin talan etmeye başladığı Loç Vadisi`nde garip olaylar olmaya başladı. Halkın tepkisi giderek artarken, son olarak Köy ile irtibat kesildi.

Köy Muhtarı Mehmet Kara`nın Jandarmaya çağrıldığı ve Loç Vadisi`ne HES yapılmasına karşı çıkan gruplar geldiğinde aşağı inmeyeceksin diyerek uyarıldığı ileri sürüldü.

TELEFONLAR KESİLDİ

Bu arada jandarmanın uyarısının ardından köyde telefonların da çalışmadığı ifade ediliyor.

Köylülerin aktivistlerin köyden ayrılmasından sonra jandarmaya çağrıldığı ve köye gelen ziyaretçilerin karşılanma-ması yönünde bizzat karakol komutanı tarafından sert bir şekilde uyarıldığı iddia edildi. Bugün de iş makinalarından birinin elektrik direklerinden birinin telini kopardığı ve köyde elektrik bağlantısının kesildiği kaydedildi.

JANDARMA KOMUTANINA SUÇ DUYURUSU

Geçen haftasonu köye giden aktivistler köyde çay kenarına yaptıkları gezide, Cide HES projesi kapsamında şantiye alanı olduğu iddia edilen bölgeye girmek istemiş, ancak jandarma ekipleri tarafından engellenmeye çalışılmıştı. Jandarma ekiplerinin yaptıkları bizzat karakol komutanına bildirilmiş, ancak karakol komutanının aktivistlerin şantiye alanında bulunması gereken çalışma belgelerini sorması üzerine “gelin karakolda size gösteririm” diyerek ilginç (!) bir tavır sergilediği ileri sürüldü.

Bu gelişmeler üzerine köylülerin avukatı şirket yetkililerinden ve taraflı tutum izlediği ileri sürülen Jandarma komutanından savcılık nezdinde suç durusunda bulunduğu ifade edildi.

LOÇ`TA SİNİRLER GERİLİYOR

Bu arada, Loç Vadisi`nde bugün köylülerle ORYA Enerji çalışanları arasında arbede yaşandı. Loç Vadisi`ne destek için gelen bisikletli gruptan birinin gözüne darbe aldığı ve şiştiği belirtildi. Karakadı Köyü`nden Abdurrahman Karabacak ambulans ile Kastamonu Devlet Hastanesi`ne kaldırıldı.

Öte yandan Loç Vadisi`ne santral yapılmasına karşı çıkanlar yazdıkları yazılarla bu tepkilerini dile getiriyorlar.

http://www.kastamonupostasi.com/kposta3/index.asp?fuseaction=home.dsp_news&catid=1&cid=10997

2 Responses to ORYA ENERJİ (ÜMRAN BORU) Loçluları darp etti, elektrik-telefon tellerini koparıp iletişimi kesti

  1. ARZU BOZGÜL says:

    Bunları artık daha fazla mı görücez. daha sık mı karşılaşacaz. Gücümüz bunları engelleyecekmi.Artıkçok karamsarım.

  2. gökhan says:

    para parayı çeker.düzen bu .doğa maffolmus cok ta umurlarında.neyse.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: