2B Yasası ile Ormanların Yağmalanması İvme Kazandı…Av.Noyan ÖZKAN

İLGİLİ ve DUYARLI DOĞA DOSTLARINA

Hükümet’in yandaş medya organizasyonu içinde önemli bir işlevi olan BUGÜN Gazetesi; referandum öncesinde Anayasa paketinden çıkarılan ancak torba kanunuyla alt yapısı oluşturulan 2B (sözde orman niteliğini yitirmiş) ormanlarımızı yağma ve rant operasyonunu bugün haber yapmıştır.

Aşağıda Sn.Av.Ömer Aykul’un ve Sn.Yücel Çağlar’ın değerli incelemelerini sunuyorum.

2B yağması ivme kazandı…Av.Noyan ÖZKAN

Türkiye’nin kültür ve tabiat varlıklarına, biyolojik zenginliklerine Hükümet ve ve destekçi lobisi tarafından rant ve yağma amaçlı saldırılar giderek yoğunlaşacaktır. ( İlk örnek; Allinaoi antik kentinin yok edilmesi…)

Geçmişte, bu tip doğa düşmanı yağma yasaları çıktığında en azından veto edebilen bir Cumhurbaşkanı vardı. Şimdi o da yok. Üstelik ana muhalefet partisi CHP ,aynen nükleer santrallerde olduğu gibi, 2B yağma girişimleri karşısında üç maymunları oynuyor.

Hükümete destek veren organize bir suç örgütü tarafından yüksek mahkeme üyelerinin izleme ve dinleme kayıtlarının yandaş medyaya servisi v.b. lekeleme ve karalama kampanyası ile zaten kör topal işleyen idarenin yargısal denetim yolu iyice çıkmaza girecektir.

Hükümet, Yüzde 58’lik ‘’evet’’ rüzgarını arkasına alarak tüm kıyılarda, derelerde, ormanlarda, göllerde, denizlerde, tarım alanlarında, biyolojik rezervlerde, sulak alanlarda, sit alanlarında BÜYÜME, İSTİHDAM, YATIRIM propagandası ile neo-liberal yağmaya devam edecektir.

Önemli olan, iyi ve heyecanlı bir dayanışma ve iletişim kampanyası ile Hükümet’in bu rüzgarını kesmek ve hatta tersine döndürmektir.

Türkiye tarihinin gelmiş ve geçmiş en nitelikli ve vahşi yağma hareketi karşısında her ne olursa olsun, doğa koruma mücadelesini sürdürmek ve birbirimize yardımcı olmak durumundayız.

Sevgi ve dostlukla, 21.09.2010,İzmir.

Noyan Özkan

Bugün gazetesi haberine göre;
“25 ila 50 Milyar Dolar getirecek 473.000 hektarlık araziden 51.192 m2 sinde kadastro ve güncelleme çalışmaları tamamlandı. Kadastronun ardından Orman Bakanlığı 2B arazilerini orman kapsamı dışına çıkartacak . Maliye Bakanlığı da Hazine arazisi olarak öncelikle hak sahiplerine satacak. Hukukçu Cihangir Dönmez, kısmi yasal düzenlemenin 23.07.2010 daki Torba Yasa ile oluşturulduğunu söyledi. ‘’ Bu yasayla Hazine’nin bu arazileri belediyelere devretmesi, belediyelerin de bu satışı gerçekleştirmesi mümkün. Ama ben hükümetin bu konuda bir yasa çıkartacağını düşünüyorum’’ dedi.”

http://www.bugun.com.tr/haber-detay/118950-2b-yasasinda-dugum-cozuluyor-haberi.aspx
http://www.haber7.com/haber/20100921/Hangi-ilde-ne-kadar-2B-arazisi-var.php/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: